Hjælp din skiklub – bliv frivillig

Sådan kan du som frivillig hjælpe skiklub Alpin3000.

Hos skiklub Alpin3000 har vi altid brug for frivillige. Specielt personer som gerne vil være med til at understøtte de gode budskaber. Læs de næste afsnit; sådan kan du hjælpe skikub Alpin3000 – bliv frivillig.

Sociale medier og SEO

For tiden har vi rigtig meget brug for personer til at håndtere SEO (søgemaskineoptimering), Facebookopslag, Facebookannoncer, Google Analytic og Adwords kampagner, samt linkbuilding.

Fest og eventudvalg

Vi leder også efter personer, som gerne vil danne et fest eller eventudvalg. Her er der blandt andet en årlig ordinær opgave med at arrangere vores Åbent hus for nye medlemmer og Afterski for tidligere rejsende. Det kan være ved at finde på gode ideer, at finde egnede lokationer, finde eller lave aftaler samarbejdspartnere, dele budskaber, ordne det praktiske ved events eller under afvikling af events. Eller ved event at tage billeder eller optage film.

Like os

Derudover vil det altid understøtte de gode budskaber, hvis du liker vores side eller opslag. Eller ved at dele opslag til venner, bekendte eller i andre grupper. Det kan også være, at du allerede kender en masse Facebook grupper, der hvor du bor, som det kunne give mening at lave opslag eller deling i. Så sætter vi stor pris på dette.

Du er velkommen til at skrive eller ringe til peter@skiklubalpin3000.dk eller ringe på 25883001, hvis du ønsker at hjælpe til som frivillig eller har spørgsmål vedr. deling i andres grupper.

Skiklub Alpin3000 og strategisk fokus på børnefamilier

Skiklub Alpin3000 blev stiftet i 2010 og lancerede sin første skitur i 2011. I dag har skiklubben over 1.400 medlemmer og sender over 250 medlemmer på skiferie i en sæson. Siden 2015 har skiklub Alpin3000 øget sit fokus på børn og børnefamilier og herunder at skabe mere økonomisk tilgængelige skiture. Det blev til et strategisk mål om at skabe:

1. Skiferie og sunde erfaringer med bevægelse og motion tidligt i livet
2. Skiferie og økonomisk tilgængelige skirejser for mindre stillede børnefamilier
3. Skiferie skaber ligeværdige fællesskaber på tværs af samfundslag

Læs om: Skiferie til børnefamilier som strategisk fokus

Den strategiske fokus på børn og børnefamilier fylder i dag mere end 50% af klubbens aktiviteter.

Grill hos skiklub Alpin3000 - bliv frivillig

Billede: Åbent hus samt Afterski og grilldag hos skiklub Alpin3000

Event om Skibakken hos skiklub Alpin3000

Åbent hus hos skiklub Alpin3000 og event om Amager skibakke hos Helsingørs Kongelige Priviligerede Skydeselskab

Event hos Sejlklubben Helsingør og Alpin3000

Åbent hus hos skiklub Alpin3000 hos Helsingør sejlklub med Spar Bank Helsingør

Helly Hansen deler gaver ud hos Alpin3000

Åbent hus hos skiklub Alpin3000 på Hard Rock Cafe i samarbejde med Helly Hansen og Sportsmaster

Angel Flow viser ski hos Alpin3000

Åbent hus hos skiklub Alpin3000 på Hard Rock Cafe og skibygger Angel Flow

Bliv medlem af skiklub Alpin3000 – det er sørme gratis

Hjælp skiklub Alpin3000 med at dele de gode budskaber